10 ani de activitate a proiectului BUNINET

Biblioteca Municipală ST.L. Roth găzduiește începând cu 6 februarie, ora 10.00, o nouă sesiune a proiectului BUNINET. Persoanele de vârsta a III-a doritoare să învețe cum să comunice prin intermediul internetului, fie prin Skype, Email sau Facebook sunt așteptate la o nouă serie de cursuri.

Cursurile vor dura o săptămână în fiecare lună, iar participanții vor fi împărțiți în două grupe: începători și avansați.

La finalul cursurilor, seniorii vor ști să trimită un email celor dragi, să redacteze o scrisoare, o prezentare în PowerPoint, să fotografieze, să își dezvolte creativitatea. De asemenea, ei vor primi o diplomă care să ateste cunoștințele dobândite și vor putea intra în contact cu alte persoane de vârsta a III-a care au parcurs primii pași în lumea internetului, în alte biblioteci din țară.

În Mediaș, Proiectul BUNINET - Bunicii comunică pe internet se derulează de 10 ani, timp în care au fost instruite la Biblioteca Municipală ,,St. L. Roth’’ peste 1000 de persoane de vârsta a III-a.