MUNICIPIUL MEDIAŞ
portalul oficial al municipiului

Rezultate bune pentru șahistele de la CSM Mediaș la Festivalul Internațional de Șah Cap Aurora (FISCA) 2021

Tinerele șahiste legitimate în cadrul Clubului Sportiv Municipal Mediaș au participat la Festivalul Internațional de Șah Cap Aurora, în perioada 22 iunie – 1 iulie 2021.

Concursul internațional se organizează de peste 20 ani la Cap Aurora, cu participanți de toate vârstele, de la categoria Piticot (sub 6 ani), până la categoria Seniori (peste 60 de ani), toți pasionaţi de sportul minţii.

Cele 4 șahiste de la CSM Mediaș care au participat la competiție, au obținut rezultate foarte bune. Astfel, din cei 232 de participanți, cea mai bună clasare a șahistelor din municipiul Mediaș a aparținut sportivei Antonia Maria Onea-Decean, care a ocupat locul 2 la fete în cadrul Turneului sub 8 ani. De asemenea, Ștefania Czika a ocupat locul 5 la categoria sub 16 ani, Maria Mihăilă a obținut locul 6 la fete sub 10 ani, iar Andra Horhat s-a clasat pe poziția a opta la categoria sub 12 ani.