Semnarea contractului pentru reabilitarea și modernizarea Școlii Gimnaziale din Ighișu Nou

Miercuri, 18 mai 2022, a fost semnat la sediul Primăriei Mediaș contractul de proiectare și execuție aferent proiectului „Reabilitare/modernizare Școala Gimnazială Ighișu Nou“. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Regional (POR) 2014 – 2020, Axa Prioritară 9,  Prioritatea De Investiții 9.1 – Sprijinirea regenerării economice și sociale a comunităților defavorizate din mediul urban.

Proiectul beneficiază de finanțare integrală din fonduri europene nerambursabile, iar valoarea totală a contractului de reabilitare/modernizare este de 3.674.715,82 de lei, cu o durată de execuție a  lucrărilor de 14 luni.

Obiectivele proiectului constau în creșterea participării populației școlare la procesul educațional datorită îmbunătățirii condițiilor de desfășurare a acestuia în cadrul Școlii Gimnaziale Ighișu Nou, precum și îmbunătățirea calității infrastructurii de educație primară și gimnazială, prin reabilitarea/modernizarea clădirii acestei școli, măsuri de care vor beneficia 137 de elevi din mediul rural.

În mod concret, lucrările propuse în cadrul acestui proiect constau în:

• izolarea termică a corpurilor 1 și 2 de clădire și a grupului sanitar
  • montarea unui lift exterior, pentru accesul persoanelor cu dizabilități, precum și amenajarea unei toalete dedicate acestora, în actualul corp de grup sanitar
  • înlocuirea tâmplăriilor exterioare din PVC cu tâmplărie de lemn stratificat cu geam termopan, reabilitarea celor existente de lemn și dublarea lor pe interior cu tâmplărie de lemn stratificat cu geam termopan
  • înlocuirea ușilor, refacerea finisajelor prin dispunerea de pardoseli noi din parchet masiv și zugrăveli noi
  • realizarea de grupuri sanitare interioare în corpurile 1 și 2
  • izolarea hidrofugă
  • înlocuirea instalațiilor electrice, dispunerea de instalații termice și sanitare noi
  • dotarea clădirii cu instalații de iluminat de evacuare și antipatică, instalații de detecție și avertizare în caz de incendiu
  • consolidarea șarpantei și a intersecțiilor pereților structurali

„Am semnat astăzi un contract de proiectare și execuție pentru modernizarea Școlii Gimnaziale din Ighișu Nou. Este un proiect pe fonduri europene nerambursabile, care se va extinde pe o perioadă de aproximativ 14 luni. În cadrul proiectului sunt cuprinse o serie de lucrări extrem de importante pentru reabilitarea școlii din Ighișu Nou. Nu pot decât să le urez mult succes celor care au câștigat licitația și să sper că, așa cum prevede contractul, investiția va fi finalizată în cele 14 luni.“, a declarat primarul municipiului Mediaș, dl. Gheorghe Roman.